Wykończenie mieszkania pod klucz – projekt a oszczędności?

Kupując nowe mieszkanie stajemy przed problemem wykończenia wnętrz. Podjęcie decyzji, czy wykończymy wnętrze samodzielnie, czy z pomocą architekta wnętrz oraz wyspecjalizowanej ekipy jest kluczowym pytaniem, które nurtuje nie jednego właściciela mieszkania. Decydując się na współpracę z architektem, czasami okazuje się, że wykończenie wnętrza przerosło nas finansowo. Na czy można zaoszczędzić w trakcie wykończenia wnętrz?

Projekt od architekta

Zamawiając projekt wykończenia mieszkania pod klucz u architekta wnętrz lub u specjalistycznej firmy takiej jak BB Construction, otrzymujemy w pierwszej wersji wizualizacje wnętrz. Kolejnym etapem współpracy jest stworzenie przez architekta projektu wykonawczego, który zawiera wszystkie niezbędne szczegóły wykończenia wnętrz.

Projekt wykonawczy zawiera między innymi koszt wykończenia mieszkania. Zostają podane materiały, które warto użyć do wykończenia wnętrza oraz ich szacunkowa cena. Czasami jednak zdarza się, że inwestor przecenił swoje możliwości i sfinansowanie projektu staje się dużym obciążeniem. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Z czego można zrezygnować bez większej szkody?

Z czego można zrezygnować?

Jednym z elementów wykończenia wnętrz, którym można manewrować są płytki. Glazura oraz terakota maja bardzo zróżnicowane ceny. Można zaoszczędzić kupując tańsze płytki lub wybierając opcje pozostawienia droższych płytek, ale decydując się na mniejszą ilość glazury. Nie zawsze glazura musi być ułożona do samego sufitu. Czasami, by zaoszczędzić wystarczy obniżyć poziom zakończenia glazury i już można zyskać oszczędności.

Kolejnym elementem, na którym można pozwolić sobie na oszczędności są dekory. Przeważnie są one najdroższym elementem glazury oraz terakoty. Rezygnacja z paska dekorów może być bardzo zauważalne dla naszego portfela.

Innym elementem, na którym można zaoszczędzić są gniazdka oraz włączniki. Te tańsze wcale nie muszą być gorsze. Biorąc ilość włączników oraz gniazdek w mieszkaniu może to być całkiem pokaźna kwota.

Rolety oraz żaluzje nie są wyposażeniem pierwszej potrzeby. Zawsze można wstrzymać się na kilka miesięcy z zakupem rolet, czy żaluzji a po podreperowaniu budżetu wrócić do tematu i kupić to, co naprawdę nas zadowoli.

Biała armatura jest kolejnym elementem, na którym można zaoszczędzić bez większych wyrzutów sumienia. Zupełnie inaczej jest z mechanizmem spłuczki, który powinien być solidny.

Wykończenia wnętrz potrafią pochłonąć majątek. Są jednak sprzęty, na których możemy zaoszczędzić bez szkody dla wystroju mieszkania. Nie każdy sprzęt w mieszkaniu musi być z najwyższej półki, by nasze mieszkanie było solidne i przez lata sprawiało nam radość.