Jak stworzyć zgrany zespół pracowników? Rady dla szefów

Odpowiednia atmosfera w pracy to synonim zadowolonych i produktywnych pracowników. Dziś bardzo ważne jest dla przedsiębiorców, by ich podwładni pracowali kreatywnie, chętnie i w zgodzie ze sobą. Jak zbudować silny zespół, który pomoże nam podbijać rynek?

W każdej firmie zdarzają się różnice zdań, nieporozumienia, sytuacje stresowe. W dzisiejszych czasach jednak postawienie na ludzi (którzy czują, chcą się rozwijać i być doceniani w pracy zarówno przez szefa jak i kolegów) to priorytet. Aby odnieść sukces w biznesie, trzeba najpierw odnieść sukces w tworzeniu teamu, który jest w stanie przetrwać wszystko i efektywnie pracować.

Jak tego dokonać? Oto kilka sposobów:

zespół narada

Organizuj wyjazdy integracyjne

Mogą one mocno zbliżyć do siebie współpracowników, którzy zaczynają widzieć i poznawać się również poza firmą. Dzięki temu patrzą na siebie również pod kątem bardziej ludzkim niż pracowo-biznesowym. Wspólne wyjazdy łączą ludzi już w momencie ich organizowania, a więc wtedy, gdy trzeba wybrać miejsce i atrakcje. Każdy może dorzucić coś od siebie, pokazując tym samym swoje zainteresowania i upodobania.

Zbieraj ekipę raz na jakiś czas i dyskutujcie…

… o wszystkim, co dzieje się w firmie. O tym, co jest złego, ale również o tym, co dobrego. Niech każdy przygotuje się na grupowe spotkanie i wymyśli temat, który go trapi lub coś, za co chciałbym podziękować reszcie pracowników. Takie spotkania mają kilka zalet – po pierwsze pomagają szefostwu zbudować silny zespół, po drugie dają możliwość wyrażenia swojej opinii i burzy mózgów, po trzecie zwracają uwagę na bieżące problemy w firmie i dają pracownikom poczucie, że ich głos w danej sprawie liczy się.

plan pracy zespołu

Pozwalaj im się dokształcać i rozwijać

Często powodem zmiany pracy jest brak możliwości rozwoju w danej dziedzinie. Nie pozostawaj bierny i zachęcaj pracowników do wspólnych wypadów na szkolenia i konferencje, które dotyczą dziedzin ich działań. Takie grupowe wyjścia są kolejną możliwością na integrację – po udziale w szkoleniu można przecież udać się na kawę czy obiad. Tobie przyniesie to bardziej rozwiniętych (i przez to bardziej produktywnych) pracowników, a Twoim pracownikom – spełnienie i integrację.