Istota crowdfundingu

crowdfunding

Często mamy w głowie projekt, który może zrewolucjonizować to, jak wygląda obecnie świat. Możemy mieć wszystko: plan, strategie marketingowe czy przyszłościowe założenia dotyczące tego, co będzie za kilka lat. Brakuje nam jednak…funduszy. Nie chcemy jednak brać kredytu ani nie możemy sfinansować wszystkiego we własnym zakresie. Jest jednak jeszcze jedna opcja na rozpoczęcie naszej działalności, którą jest crowdsourcing. Czym on jest i na czym polega?

Co to jest?

banknot o nominale 1 dolaraCrowdsourcing opiera się na idei szerzenia i propagowania ciekawych przydatnych oraz rewolucyjnych projektów. Polega on na finansowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć przez społeczność zainteresowaną tym projektem i wszystkim, co wokół niego. Zwykle odbywa się to poprzez transakcje bezgotówkowe na przeróżnych serwisach przeznaczonych do tego celu takich jak Kickstarter, czy GoFundMe. Nie ma żadnej konkretnej sumy, jaką możemy przeznaczyć na ten cel: może to być zarówno 5000 złotych, jak i jedna symboliczna złotówka. Często jednak istnieją pewne progi pieniężne, których zrealizowanie daje nam pewne prezenty lub gratyfikacje.

Czy to możliwe?

pomysłMożliwe, że zadacie sobie pytanie: czy ja też mogę stworzyć taki projekt? Odpowiedź brzmi następująco – nawet jest to wskazane! W przypadku crowdsourcingu nieważne jest twoje doświadczenie w biznesie, czy to jak bogatą osobą jesteś. Ważne jest to, jak ciekawy jest twój pomysł i jak bardzo może on pomóc społeczności w rozwiązaniu danego problemu. Może to być przedsięwzięcie czysto biznesowe, kulturalne, społeczne czy nawet naukowe. Sami się zdziwimy, jak dużo osób chciałoby przyczynić się do rozwoju wartościowych idei! Aby was zadziwić, powiemy wam o rekordowej sumie, jaką udało się zebrać w taki sposób, jest to uwaga: ponad 10 milionów dolarów! A ile zajęłoby wam zebranie tej sumy przez oszczędzanie lub kredyt?

Podsumowanie

Crowdfunding jest świetną okazją do spełniania naszych marzeń, które byłyby niemożliwe do zrealizowania bez pomocy społeczności. Jest to jeden z najlepiej rokujących i najszybciej rozpowszechnianych sposób na realizowanie założonego projektu. Gdy zainteresujemy ludzi naszym pomysłem, możemy śmiało założyć, że już niedługo będziemy mieli fundusze na stworzenie tego, co sobie wymyśliliśmy. Czemu więc nie spróbować?