Biuro – wirtualne czy tradycyjne?

stanowisko pracy w iurze

Każdy, kto ma zamiar otworzyć firmę, musi liczyć się z wieloma wyzwaniami, jakie przed nim staną. Do najtrudniejszych niewątpliwie należy wybór biura. Które jest lepsze? Wirtualne czy tradycyjne?

Nie da się ukryć, że biuro jest potrzebne wielu przedsiębiorstwom. To tam odbywają się jedne z najważniejszych działań w całej firmie. Ważnym jest, by możliwie jak najlepiej spełniało nasze potrzeby i oczekiwania oraz żeby było kompatybilne z naszym rodzajem działalności.

Pojęcie biura łączy się ściśle z tym, czym tak naprawdę będziemy się zajmować. Wiadomo, że niektóre branże biura w znaczeniu stricte potrzebować nie będą. Inaczej sprawa się ma, gdy nasza branża go wymaga. Jednak i tu pojawiają się kwestie dyskusyjne. Niektóre przedsiębiorstwa bowiem mogą obejść się bez przestrzeni tradycyjnego biura na rzecz biura wirtualnego. Dziś przedstawimy główne cechy obu tych rodzajów.

Biuro tradycyjne

biuro tradycyjne

A więc takie, jakie znamy z większości filmów, w których przedstawione są losy prawników, pracowników korporacji, PR-owców, księgowych czy redaktorów. Takie biuro sprawdzi się wtedy, gdy praca wymaga kooperacji z innymi ludźmi, komputera, drukarki, przyjmowania klientów i interesantów.

W biurze tradycyjnym przestrzeń jest wydzielona dla wszystkich pracowników. Każdy ma swoje biurko, komputer, własne spersonalizowane otoczenie. Układy w tego typu biurach bywają przeróżne. Od typowego gabinetowego, w którym zakładamy istnienie małych pokoi dla każdego z pracowników, po popularny ostatnio open space, w którym mamy do czynienia z pracą kilku lub kilkunastu osób w jednym pokoju.

Do dyspozycji pracowników w biurze tradycyjnym są nie tylko urządzenia i gadżety biurowe. Poza nimi można liczyć na pomoc innych osób i tworzyć więzy międzyludzkie.

Biuro wirtualne – biuro przyszłości?

nowoczesne biuroTen zupełnie nowy typ biura, który ostatnio zdobył dość dużą popularność, polega na pełnym outsourcingu biurowym. Biuro wirtualne zakłada nieposiadanie przez firmę własnej przestrzeni fizycznej, w której mogłaby działać. Zazwyczaj w tego typu biurach lokują się freelancerzy lub po prostu – agencje reklamowe lub IT.

Dzięki istnieniu wirtualnych biur wielu przedsiębiorców nie musi się już martwić dużymi kosztami wynajmu przestrzeni tradycyjnej. Ponadto firmy oferujące tego rodzaju outsourcing odciążają swoich klientów również w kwestiach typowo technicznych – takich jak na przykład: odbieranie telefonów i faxów, odbiór i odsyłanie poczty, archiwizacja dokumentów oraz wynajmowanie sal na spotkania biznesowe.